Hamilelikte Güneşten Korunma

Cilt, gebelik döneminde güneşe bağlı lekelenmeye karşı her zamankinden daha hassastır. Bu özel güneş koruyucu, güneşin (UVA/UVB) ve görünür ışığın zararlı etkilerini engellemek için yüksek düzeyde güneşten koruyucu etki sağlarken özel içeriği sayesinde gebelik döneminde oluşabilecek cilt lekelerinin önlenebilmesine de destek olur.

Gebelikle doğrudan ilişkili çeşitli cilt hastalıkları vardır. Bunlardan birisi de gebelik maskesi (Ciltte maske şeklinde lekelenme) olarak adlandırılan melazmadır. Gebe kadınların %45-75’nde melazma ve %90’ında hiperpigmentasyon (lekeler) gelişmektedir. 

Gebeliğe bağlı hormonal değişikliklerin yanı sıra güneş, genetik yatkınlık, doğum kontrol haplarının kullanımı melazma oluşumunun nedenlerindendir.   

Güneş ışınları, melazma gelişiminde en önemli faktördür.  Melazma özellikle yüz başta olmak üzere, boyun, önkol gibi güneşe maruz kalan bölgeleri etkilemektedir.  Melazma tedaviye dirençli ve yineleyici özellikleri nedeniyle tedavisi güç bir leke sorunudur. 

Bu nedenle melazma oluşumunu ve kötüleşmesini önlemek amacıyla güneş koruyucu kullanımı önemle tavsiye edilmektedir. Sadece UVB ışınlarını değil, ayrıca UVA ışınlarını bloke eden geniş spektrumlu güneş koruyucular kullanılmalıdır. Kullanılan güneş koruyucu gebelere uygun olmasına da dikkat edilmesi gerekir.