Güneş ve İrritasyon

Bu özel güneş koruyucu, güneşin cilt hasarlarına neden olan zararlı ışınlarına (UVA/UVB) karşı yüksek düzeyde güneşten koruyucu etki sağlarken dermatolojik ve kozmetik uygulamalar, mekanik veya kimyasal tahrişler, peeling, cilt gençleştirme uygulamaları sonrasında tahriş olmuş cildin rahatlatılmasına ve yatıştırılmasına da yardımcı olur.

Çeşitli cilt uygulamaları, alerjenler, ultraviyole ışınlar, immün cevaplar veya bunların birlikte kombinasyonları ciltte irritasyona (tahrişe) neden olmaktadır. 

Ciltte iritasyona neden olan uygulamalar;  

  • Lazer Tedavisi
  • Akne Tedavisi
  • Leke Tedavisi
  • Kılcal Damar Çatlamaları
  • Yara İzi Tedavisi
  • Dövme Sildirme Tedavisi
  • Peeling (kimyasal bir çözelti uygulamasıyla cildi yenileme yöntemi)
  • Mikrodermabrazyon (yüksek basınçla hareket eden kristallerle cildi soyma işlemi)

Cildin bariyer fonksiyonu bozulduğunda ve tamir kapasitesi aşıldığında ciltte irritasyon ortaya çıkar. Cilt iritasyonu bulunan hastalarda yaşam kalitesini bozan belirtiler arasında kaşınma, karıncalanma, şişlik, yanma, kuru deri ile birlikte döküntü, soyulma ve ağrı yer alır. Başlangıç belirtisi olarak kızarıklık oluşabilmektedir.  

Tedavide irritasyona neden olan etken ortadan kaldırılmalıdır. İrrite cilt uygulamalarından sonra nemlendirici ve rahatlatıcı kremlerin kullanılması önerilmektedir. Her mevsim uygulama sonrası cildin komplikasyonlara daha açık olması nedeniyle güneş koruyucu kremlerin kullanımı tavsiye edilmektedir.  

Lazer, akne tedavisi ve diğer irrite edici uygulamalar sonrasında ortaya çıkan şikayetlerde güneşin zararlı etkileri önemli rol oynamaktadır. Uygulama sonrasında hassaslaşan cilt zararlı etkenlere karşı daha savunmasız durumdadır. Cildin bariyerine lazer, soyma, yenileme işlemleriyle verilen hasar güneşin zararlı ışınlarının sebep olduğu problemlere ortam hazırlamaktadır. Sonuç olarak en korkulan durum ise bu yangılı uygulamalar sonrası güneş ışınları neticesinde oluşabilecek lekelerdir. Bu nedenle mutlaka hassas durumdaki bu ciltlerin güneşten üst düzey korunmaları gerekir.