Antioksidan İçerik

Oksidanlar; DNA hasarına neden olan ve serbest radikal olarak tanımlanan zararlı maddelerdir. Bu maddeler, Serbest Oksijen Radikalleri (SOR) veya Reaktif Oksijen Radikalleri (ROS), Serbest Radikaller gibi değişik isimlerle isimlendirilirler.

Serbest radikaller, genellikle bir elektronunu kaybetmiş bir oksijen atomu içeren moleküllerdir. Bu durum onları kararsız (reaktif) bir hale getirir. Komşu moleküllerin elektronlarına hırslı bir şekilde göz dikmeye başlarlar. Elektron çalmak suretiyle bedende faaliyet gösteren teröristler haline gelebilirler. DNA’ya hücum edebilirler ve fonksiyon bozukluğu, mutasyon ve kansere yol açarlar.

Antioksidanlar; serbest radikallerin enerjilerini alan ve vücudumuza verecekleri zararı azaltan moleküllerdir. Serbest radikalleri etkisiz hale getirirler ve böylece vücudumuzda oluşturabilecekleri olumsuz etkilerini önlerler.

Vücuttaki mevcut antioksidanların miktarı, oluşan serbest radikalleri dengeleyemeyince, serbest radikal fazlalığı hücre ve dokulara zarar vermektedir. Oksidasyon (oksitlenme) hasarı, doku ve hücrelerde yıpranmaya yol açmaktadır. Bu duruma Oksidatif Stres denilmektedir.